Dažnai sulaukiu klausimų - kaip išsirinkti duoną, kokia sveikiausia? Žinoma, dažnai galvojama, kad sveikiausia yra viso grūdo duona. Taip, iš dalies tai tiesa, tačiau reikėtų žinoti, kokia ji turi būti, kad iš tiesų būtų sveika. Straipsnyje papasakosiu apie geriausios duonos rūšis ir kokios reikėtų vengti.

 

 

 

Balta duona - sveika ar ne?

 

Praėjusį kartą jau pasakojau apie tai, kuo skiriasi miltai. Kodėl vieni geri, o kitų reikėtų vengti. Taip yra ir su duona. Balta duona kepama iš aukščiausios rūšies, išvalytų miltų. Tai reiškia, kad jie yra visiškai perdirbti ir netekę maistinių medžiagų. Tokios duonos maistingumas itin mažas, joje gausu paprastųjų angliavandenių.

 

 

 

 

O kas nutinka, kai organizmas gauna daug tokių angliavandenių? Jie organizme greitai skyla ir taip atsiranda staigus energijos pliūpsnis. Tai reiškia, kad jis lygiai taip pat greitai ir dingsta, greičiau išalkstama. Be to, tokios duonos glikemijos indeksas aukštas. O tai gali sukelti staigius gliukozės kiekio kraujyje šuolius.

 

 

 

Visi žinome, kad viso grūdo duona yra sveikesnė ir tinka net ir norint numesti svorio ar tiesiog puikiai jaustis. Viso grūdo dalių miltai yra naudingiausi. Todėl duona, iškepta iš tokių miltų bus tikrai pats geriausias pasirinkimas. Miltai, iš kurių kepama duona būna daug mažiau apdirbti, todėl išsaugomos visos maistinės medžiagos ar didžioji jų dalis. Puiku tai, kad viso grūdo miltuose lieka ir labai daug skaidulų. O jos itin naudingos ir reikalingos mūsų virškinimo sistemai.

 

 

 

Skaidulos padeda išvengti pilvo pūtimo, neleidžia užkietėti viduriams, lėtina maisto virškinimą (taip ilgiau išlieka sotumo jausmas), padeda reguliuoti gliukozės kiekį kraujyje. Vartojant pakankamai skaidulų net gi mažėja rizika susirgti širdies ligomis, II tipo diabetu ar onkologinėmis ligomis.

 

Apie duonos sudėtį. Pirmiausia svarbu tai, kad viso grūdo duonoje gausu vitamino B1, B2, B3, B9, skaidulų, magnio, geležies, seleno, tiamino ir kitų maistinių medžiagų bei vitaminų.

 

Renkantis duoną parduotuvėje labai svarbu atkreipti dėmesį ar duoda įvardijama kaip viso grūdo. Kadangi dažnai pasitaiko ir tokios duonos, kurios sudėtyje nemažai ir įprastų baltų miltų. Kartais etiketės būna šiek tiek apgaulingos ir galima susimaišyti ar tai iš ties viso grūdo duona.

 

Labai svarbu atkreipti dėmesį ir į tai, kiek sudėtyje yra cukraus, druskos ir skaidulų. Jei nori sveikesnės duonos, jos sudėtyje turėtų būti ne daugiau, kaip 5 g/100 g cukraus, 2 g/100 g druskos ir ne mažiau, kaip 6 g/100 skaidulų.

 

O kaip kiti priedai duonoje?

 

Žinoma, prekyboje gausu duonos, kurioje yra įvairiausių priedų: džiovintų vaisių, įvairių sėklų, neskaldytų grūdų. Kai kurie suabejoja ar tokia duona tinkama, kadangi ji tikrai turi daugiau kalorijų. Tačiau iš tiesų tokia duona tikrai tinkama. Svarbu saikas. Svarbu valgant duoną nepamiršti ir kitų priedų - baltyminio maisto, daržovių. Įvairios sėklos ir grūdai dedami papildomai į duoną ją tik praturtina ir papildo mūsų organizmą naudingomis maistinėmis medžiagomis ir vitaminais.

 

 

 

Valgyk sumuštinius su avokadu, žuvimi, humusu, užtepėlėmis, mėsa, sūriu, salotų lapais ir kitomis daržovėmis. Geriau šiek tiek daugiau kalorijų, tačiau naudingesnė sudėtis ir įvairumas. Taip pat duoną geriau valgyti pirmoje dienos pusėje.

 

Ezekielio duona – ar girdėjai apie tokią?

 

Yra kepama ir dar viena ypatinga duonos rūšis - Ezekielio duona. Jos skirtumas tas, kad ji kepama iš daigintų grūdų miltų. Grūdai išmirkomi iki tol, kol sudygsta. Tokia duona turi dar daugiau maistinių medžiagų ir vitaminų nei paprasta pilno grūdo duona. Tačiau Ezekielio duonos rasti sudėtinga, kadangi didesni duonos gamintojai šios duonos nekepa, kadangi sudėtinga iškepti puikios prekinės išvaizdos. Dažnai galima rasti mišinius - daigintų grūdų ir įprastų miltų ar viso grūdo miltų duonos.

 

 

 

Labai tikiuosi, kad dabar Tau bus paprasčiau išsirinkti sveikesnę duoną. Atmink, svarbu, kad ji būtų iš pilno grūdo miltų, turėtų nedaug cukraus, druskos ir pakankamai skaidulų. Na, o visiškai atsisakyti duonos tikrai nereikia. Dažnai metant svorį žmonės atsisako duonos, bulvių ir įvairių kitų produktų, kurie iš esmės nėra blogi. Svarbu rinktis tinkamą duoną ir tinkamai apdoroti tokias daržoves, kaip bulvės. Žinoma, labai svarbu ir saikas.

 

 

 

“Žalioji dėžutė” misija - padėti atrasti kelią į sveikesnį gyvenimą ir geresnę savijautą. Dirbame tam, kad galėtume dalintis savo sukauptomis žiniomis ir parodyti, kad natūralios priemonės yra be galo naudingos ir veiksmingos. Mūsų klientai pamilo TOP produktus – inovatyvius rutuliukus su pelynu “Ponas Baubas” ir skaidulas “Drakonas”. Tai produktai geresnei savijautai, svorio mažinimui ir žarnynui. Mes žengiame koja kojon kartu su savo klientu, padedame išmokti sveikiau maitintis, suformuoti naujus įpročius savo gyvenime!