Kartus... Taip, tai pelynas. Jis turi dar ir kitokius vardus: kartusis kietis, pelūnas, metėlis, kartėlis. Pelyną mūsų močiutė duodavo gerti, kai skaudėdavo pilvą, o kartais profilaktiškai.

Jau nuo vaikystės žinau, kad pelynas yra labai naudingas augalas, todėl noriu daugiau papasakoti:

  • kur auga pelynas;

  • kaip atrodo pelynas;

  • kada skinti pelyną;

  • kokia pelyno sudėtis;

  • kam negalima vartoti pelyno;

  • sužinosi, kaip paprasčiau vartoti pelyną.

 

Kas yra pelynas?

Pelynas priklauso graižažiedžių šeimai. Tai yra daugiametis žolinis, vaistinių savybių turintis augalas. Klausimas, o kur auga pelynas? Pelynas dažniausiai auga tokiose vietose, kurios apleistos - dykvietės, griuvėsiai, pakelės, ypatingai kalkėtoje dirvoje.

Pats kartusis kietis turi sumedėjusius stiebus, labai šakotas viršūnes. Pelynas atrodo tarsi apaugęs švelniais pūkeliais. Lapų spalva dvejopa - iš viršaus jie žalsvesni, o vidinė pusė pilka. Žiedeliai smulkūs, geltoni, jų augalas turi labai daug. Žiedeliai sudaro tarsi atskiras kekes.

 

Kada skinti pelyną?

Pelyno žydėjimo metas prasideda liepos mėnesį ir baigiasi rugsėjo mėnesį. Pelyno žiedynai yra pjaunami tuomet, kai pradeda žydėti. Pjaunamos tik viršūnės, kurių ilgis apie 25 cm. Tokie žiedeliai labiausiai tinkami naudojimui.

Nupjovus žiedynus jie turi būti gerai išdžiovinami. Patalpoje, kuri sausa ir tamsesnė. Geriausiai tam tinka palėpė. Taip pat galima džiovinti ir specialioje džiovyklėje. Tuomet reikėtų nusistatyti maždaug 45 laipsnių temperatūrą.

Kuomet pelynas išdžiūva jis tampa žaliai pilkos spalvos, turi pakankamai stiprų kvapą. Jo skonis ypatingai kartus, tačiau žmonės nepaisant jo kartumo naudoja kietį dėl jo teikiamos naudos. Sudžiovintą kietį galima laikyti iki 2 metų. Po to žolelė nebetinkama vartojimui.

 

Ar įmanoma auginti pelyną namuose?

Auginti pelyną (sužinokite, kaip prasidėjo mūsų istorija kuriant produktus su pelynu - jį auginome patys) įmanoma ir Lietuvoje. Tai galite padaryti ir savo namuose. O jei gyvenate nuosavame name ir turite bent nedidelį plotą žemės, tiesiog idealu. Pelynui reikalinga drenuotas dirvožemis, kuriame yra ir smėlio. Tinkama vieta - kuo daugiau šviesos. Į dirvožemį galite sodinti su vazonu. Pelynui naudingiausia lauke augti iki šalnų. Na, o tuomet jau parsineškite į namus ir apgyvendinkite ant palangės. Pelyno nereikėtų perlaistyti. Todėl kol pelynas auga viduje, jį drėkinkite įpilant vandens į lėkštutę.

Jei namuose labai šilta, pelynas augs itin greitai. Tokiu atveju jį reikėtų pašalinti naujus ūglius, kurie atsiranda prie šaknų.

Pavasarį reikia perkelti pelyną atgal į dirvožemį. Tuomet belieka laukti liepos mėnesio, kuomet pelynas ims žydėti. Kaip tik tuo metu ir pradedamas skinti pelynas.

 

Kuo naudingas pelynas?

Išdžiovintas pelynas arba kartusis kietis turtingas savo sudėtimi. Pelyno nauda ir galia slypi jo sudėtyje: 2 % eterinio aliejaus, organinės rūgštys - obuolių, gintaro, salicilo, vitaminas C (sužinokite, kaip stiprinti imunitetą, kur gauti papildomai vitamino C), vitaminas B6, vitaminas K, karotinas, kalcis, kalis, tanidai, anabsintinopolisacharidai, pinenas, tujonas, kadinenas, felandrenas, chamazulenas, kartusis glikozido absintinas, flavonoidai.

 

Šiek tiek apie svarbiausias sudėtines pelyno dalis

Kaip jau minėjome, pelyno sudėtis labai turtinga. Jame gausu vitaminų ir įvairių mineralų. Nors skonis nėra pats maloniausias, vis tik nauda, gaunama iš sudėtinių pelyno dalių tikrai neįkainojama.

Flavonoidai - tai augalo pigmentinės dalis, kuri suteikia ir geltoną spalvą. Tačiau flavonoidai ne tik pigmentas. Flavonoidai organizmą saugo nuo radiacijos poveikio, teigiamai veikia širdį, kraujagysles, veikia prieš uždegimus, virusus.

Vitaminas C - tai vienas svarbiausių vitaminų, kuris reikalingas mūsų organizmui. Vitaminas C padeda palaikyti normalią imuninę sistemą, palaiko kolageno susidarymą, kuris reikalingas normaliai kaulų, kremzlių, dantenų, odos, dantų funkcijai. Vitaminas C padeda palaikyti normalią energijos apykaitą, normalią nervinę sistemą, apsaugo ląsteles nuo oksidacijos, padeda mažinti nuovargį, gerina geležies absorbaciją.

Vitaminas B6 - tai vitaminas, kuris padeda palaikyti normalią energijos apykaitą, normalią nervų sistemos veiklą, normalią baltymų ir glikogeno apykaitą. Vitaminas B padeda palaikyti ir normalią psichologinę funkciją, normalią imuninės sistemos funkciją, padeda mažinti nuovargio jausmą, padeda reguliuoti hormonų aktyvumą.

 

Vitaminas K - tai tas vitaminas, kuris padeda palaikyti normalų kraujo krešėjimą ir normalią kaulų būklę.

Karotinas - yra bene geriausias antioksidantas mūsų organizmui. Jis saugo odą nuo laisvųjų radikalų poveikio, padeda išlaikyti odos elastingumą, padeda stiprinti imuninę sistemą.

Glikozido absintinas - tai medžiaga, kuri suteikia kartų skonį. Absintinas padeda valyti organizmą, gerinti virškinimo sistemos darbą, valo parazitus iš organizmo.

Obuolių rūgštys - tai organinė rūgštis, kuri stimuliuoja žarnyno darbą, gerina virškinimą, palaiko mikrofloros balansą, skatina normalų tulžies darbą.

 

Kada negalima vartoti pelyno?

Pelynas yra naudingas vaistinis augalas. Daugelis šeimų jį tikrai vartoja, ne išimtis ir mūsų. Tačiau yra būtina žinoti, kad jis tinkamas ne visada ir ne kiekvienam. Pelyno negalima vartoti žindymo ar nėštumo laikotarpiu. Taip pat patariama vengti žmonėms, kurie turi padidėjusį skrandžio rūgštingumą. Kartųjį kietį reikėtų atsargiai naudoti  žmonėms, kurie turi stiprių alergijų žiedadulkėms ar būtent kiečių genties augalams.

Dar vienas svarbus dalykas, kurio turėtumėte nepamiršti - tai šios žolelės dozavimas. Ji naudinga tuomet, kai vartojama saikingai. Pelyną profilaktiškai rekomenduojama vartoti du kartus per metus po kelias savaites nedideliais kiekiais.

 

Kur įsigyti pelyno?

Pelyną galima įsigyti daugelyje internetinių parduotuvių (įsigykite TOP produktą su pelynu ir gaukite DOVANŲ detoksikacijos kalendorių!) sveiko maisto krautuvėse. Dažniausiai jis pateikiamas džiovintas. Pelyno kaina priklauso nuo to, kokiame pavidale jis pateiktas, kaip apdorotas ir kiek išsaugota maistinių medžiagų. Deja, pelyno arbatos skonis tikrai nėra pats maloniausias, o ir nauda negaunama pati didžiausia.

 

PONAS BAUBAS - išvaikyk visus baubus!

Ar žinojai, kad vienas pirmųjų mūsų gaminamų produktų buvo rutuliukai su pelynu. Taip! Šį augalą patys auginome, džiovinome ir gaminome rutuliukus. Dabar dėka technologijų gamybos procesai daug greitesni, o produktas patobulintas.

Pelynas yra presuotame rutuliuke su kitomis žolelėmis - ciberžole, dilgėlėmis, ramunėmis. Rutuliukai pagardinti datulėmis, medumi, cinamonu ir gvazdikėliais. Skonis daug geresnis, švelnesnis, o štai savybės išlieka visos. PONAS BAUBAS papildytas vitaminu A, kuris atsakingas už mūsų odos grožį. Tai tobulas produktas gerai savijautai ir grožiui iš vidaus.

Geriant pelyno arbatą, negaunama visa žolelių teikiama nauda. Atlikti tyrimai institute, su kuriuo bendradarbiaujame, parodė, kad sausas bet kokių žolelių vartojimas, jas užgeriant vandeniu, daug veiksmingesnis nei arbata. Todėl mūsų sukurti inovatyvūs rutuliukai su pelynu susilaukė didelio dėmesio ir įvertinimo.

Žinoma, jei kartųjį kietį auginate namuose, turbūt įdomu, kaip gerti pelyno arbatą. Pelyno arbatą galite gerti tiek karštą, tiek šaltą. Užpilkite arbatinį šaukštelį džiovinto pelyno ir palaikykite 5 - 10 min. Tokia arbata puikiai tiks, kaip profilaktinė priemonė.

 

 

ŽALIOSIOS DĖŽUTĖS komandos misija - padėti atrasti kelią į sveikesnį gyvenimą ir geresnę savijautą. Dirbame tam, kad galėtume dalintis savo sukauptomis žiniomis ir įrodyti, kad natūralios priemonės yra naudingos ir veiksmingos. Mūsų klientai pamilo TOP produktus – inovatyvius rutuliukus su pelynu PONAS BAUBAS ir skaidulas DRAKONAS. Tai produktai geresnei savijautai, svoriui mažinti ir žarnynui. Sukūrėme ir naują produktą žmonėms, siekiantiems dar geresnių rezultatų - proteino ir konjako šaknies mišinys DEIVĖ.


Mes žengiame koja kojon kartu su savo klientu, padedame išmokti sveikiau maitintis, formuoti naujus įpročius ir atsirinkti tai, kas iš tiesų naudinga!